Przekwitanie – objawy


Przekwitanie znane również jako klimakterium to okres poprzedzający menopauzę (ostatnią miesiączkę w życiu kobiety). To specyficzny okres w życiu kobiety. W tym czasie zachodzi mnóstwo zmian w jej organizmie. Do znacznej większości przyczyniają się zaburzenia hormonalne.

Przekwitanie – w jakim wieku?

Okres okołomenopauzalny zaczyna się zwykle w wieku powyżej 40-50 lat. W niewielkiej części przypadków menopauza pojawia się przed 40-tką. Wówczas mamy do czynienia z tzw. wczesną menopauzą.

Przekwitanie – jak się objawia?

Szacuje się, że około 20% kobiet nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż właśnie znajduje sie w okresie przekwitania. Wynika to z faktu, iż objawy w niektórych przypadkach są wręcz niezauważalne.

Istnieją jednak przypadki w których, menopauza jest na tyle uciążliwa, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Stopień nasilenia objawów zależny jest od prowadzonego trybu życia, ogólnej kondycji organizmu oraz poziomu zachodzących zmian hormonalnych w organizmie.

Klimakterium objawia się następująco:

  • zaburzenia miesiączkowania
  • nadmierne uczucie zmęczenia i senności
  • ogólne rozdrażnienie organizmu
  • zlewne poty
  • huśtawka nastrojów
  • uderzenia gorąca
  • nadwaga

Jak ograniczyć objawy klimakterium?

Menopauza to zjawisko przed którym nie można się uchronić. Prędzej, czy później dosięgnie każdą kobietę. Istnieją jednak metody, które pozwalają ograniczyć objawy okresu menopauzalnego.

Aby obniżyć siłę objawów i tym samym poprawić komfort swojego życia, należy przede wszystkim poddawać się regularnym badaniom hormonalnym. Za sprawą wyników i analizy przeprowadzonej przez endrokrynologa można zastosować leczenie o charakterze hormonalnym (zalecane tylko i wyłącznie w przypadkach silnych objawów.

Skutki klimakterium ograniczyć można również w bardziej naturalny sposób, a mianowicie – zmianę stylu życia na zdrowsze. Lekarze zalecają większą kontrolę dietetyczną i ruchową. Świadomość tego co jemy i podejmowanie aktywności fizycznej (regularnie) jest kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

W tym szczególnym okresie zaleca się również zadbać o odpowiednią dawkę relaksu, tudzież – hobby, spotkania towarzyskie, zabiegi odprężające itd..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *